پاسخ به یک شبهه
549 بازدید


سوال : آیا كودكى پنچ ساله ، می تواند پيشوايى مسلمين را داشته باشد؟

پاسخ : پيشوايى به كوچكى و بزرگى نيست، بلكه مربوط به ظرفیتها و استعدادها است .رهبرى و پيشوايى امت در كودكى كه سهل، حتى در نوزادى، هم امكان دارد و هم واقع شده است داستان حضرت عيسى ـ عليه السلام ـ که  خداوند در آیه 29 سوره مریم به آن اشاره دارد که عیسی ع در گهواره و در نوزادی با مادر خود صحبت کرد.
بنابراين هيچ مانعى ندارد كه كودكى در سن پنج سالگى با عالم غیب ارتباط داشته باشد و به  امامت منصوب گردد و در انجام وظيفه خويش و اداى اين امانت بزرگ كاملاً نيرومند و مقتدر باشد.
حضرت امام جواد ـ عليه السلام ـ هم در هنگام وفات پدرش نه ساله و يا هفت ساله بوده و امام رضا ـ عليه السلام ـ او را به عنوان جانشين خود معرفى نمود، كه سخنان و مناظرات امام جواد ـ عليه السلام ـ و حل مشكلات بزرگ علمى و فقهى توسط آن حضرت تحسين و اعجاب دانشمندان اسلامى اعم از شيعه و سنى را بر انگيخته و آنان را به تعظيم در برابر عظمت علمى امام وا داشته است و هر كدام او را  ستوده اند.
با اينكه آفرينش و خلقت ويژه انبياء و ائمه طورى است كه نمى توان آن را با افراد عادى مقايسه كرد با این حال در بين اطفال عادى هم گاهى افراد نادرى ديده مى شوند كه از حيث استعداد و حافظه نابغه عصر خويش بوده و فهم آنان از مردان چهل ساله هم بهتر است ابو على سينا فيلسوف نامى از اين افراد شمرده مى شود از وى نقل شده است که می گوید کتاب "قانون" را در سن شانزده سالگى نوشتم و در سِنّ بيست و چهار سالگى خودم را در تمام علوم متخصص مى دانستم
بنابراين در صورتى كه اطفال نابغه، داراى چنان مغز و ذهنی  باشند كه در سنين خرد سالى از عهده حفظ هزاران مطالب گوناگون و حل مشكلات و  پیچیدگی های علوم بر آيند و نيروى تعجب آور آنان باعث  تعجب می گردد پس چیز عجیبی نیست كه خداوند متعال حضرت بقيةاللَّه و حجّت حق را در سن پنج سالگى به ولايت منصوب گرداند و تحمل و ضبط احكام را به عهده اش واگذار كند.
نتيجه آنكه عقلاً  و شرعا هيچ جای تعجبی ندارد كه حضرت صاحب الامر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در سن پنج سالگى پيشوايى مسلمين را به عهده بگيرد.

منبع : کتاب آفتاب مهر

----------
پی نوشت :
خیلی ساده می گویم آقا دیگر بس است حجران ، کی می آیی ؟!
تاریخ : چهارشنبه 6 فروردین 1393

ارسال نظر

تاكنون 6 نظر ارسال شده است
 • فرزانه : خیلی مفیدبود ممنونم
 • رضائیان : اگه فضارا بیشتر بسمت رفع شبهات ببرید خیلی مفیدتر است
 • مسی : فونت نوشته کوچیکه ولی بازم ممنون
 • علی : سلام این شبه ذهن منو هم درگیر کرده بود.ممنون.فداتون
 • سعیدی فر : کاش میشد اقا بیاد وخودش بدادمون برسه
 • نام شما : تشکر.باحال بود
   عدد "چهار" را وارد كنيد

عضويت در سامانه


آخرين پيامک ارسالي به اعضا
برآيينه جمال داور صلوات
بر روشني چشم پيمبر صلوات
برحضرت معصومه فروغ سرمد
بر دسته گل موسي جعفرصلوات
5000291434

محبوبترین حرف دل

 • م ح م د: چه لذتی بالا تر از اینکه اسمت قسم راست یک نفر باشد...
 • محسن شاکر: خدا را دوست بدار حداقلش این است که یکی را دوست داری که روزی به او می رسی...
 • مادر: شیرین ترین بوسه زندگی ام بوسه ای بودکه بعدازتولدش برصورتش زدم وتلخترین بوسه زندگی ام بوسه ای بودکه برای آخرین باربرصورت بیروحش زدم دلم برایت خیلی تنگ شده دخترم
 • مهدی: آقا جان حالا فهمیدم که چرا شما صحرا را بر شهر ها و خانه های ما ترجیح می دهی... حتی شما در خانه خود نیز غریبید! یادش بخیر خاطرات جمکران را
 • مهدی: سعی کن مانند خورشید باشی تا اگر هم بخواهی به کسی نتابی ، نتوانی!!!
 • محمد جواد: خدایا! آرامش شب رانصیب کسانی کن که آسایش روز را نصیب دیگران می کنند...
 • محمد جواد: برخی آدمها شماراترک خواهند کرد،اماآن،پایان داستان شمانیست.آن, پایانِ نقشٍ آنها در داستان شماست.